Wyższe Seminarium Duchowne Księży Michalitów

 edk2017Samej idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ponieważ z roku na rok staje się ona coraz głośniejsza i bardziej popularna w różnych miejscach w Polsce i na świecie. W telegraficznym skrócie: jest to długi całonocny marsz w ciszy, który staje się przestrzenią rozważania Męki Pańskiej w 14 stacjach Drogi Krzyżowej. Czy są śmiałkowie, którzy podejmą takie wyzwanie? Z każdym rokiem ich przybywa. A sześciu takich znalazło się nawet w naszym seminarium.
Czterech z nas wsparło Michalickie Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań organizujące pierwsze EDK w Miejscu Piastowym. 44 kilometry wokół „kolebki michalitów” stało się czasem wyzwania oraz rozważania Drogi Krzyżowej dla 156 ochotników.
Pozostali zmierzyli się z własną słabością w drodze z Krakowa do Bochni – bazyliki św. Mikołaja. 53 kilometry przez Puszczę Niepołomicką, podmokłe tereny i leśne dukty, które nocą zwykły oglądać jedynie dzikie zwierzęta. To z całą pewnością brzmi jak wyzwanie oraz jako niezwykła przestrzeń do doświadczenia Bożej obecności i kontemplacji misterium Drogi Krzyżowej.
W Piśmie Świętym uprzywilejowanym miejscem próby wierności oraz spotkania z Panem Bogiem była pustynia. Nie bez przyczyny ten motyw pojawia się każdego roku w liturgii Kościoła. Jestem przekonany, że nie pomyli się ten, kto na trasach EDK szuka biblijnego doświadczenia pustyni.